piątek, 8 marca 2013

AŻUROWA SERWETA .


4 lutego 2013r.  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trojanowie  spotkaliśmy się panią Emilią Bielecką, która opowiedziała nam, jak w dawniej spędzało się czas, jak robiło się serwety, serwetki i kilimy. Posłuchaliśmy opowieści, jak kiedyś przerabiano len, który następnie używano do wyrobów płóciennych.
                Jedną z najciekawszych rzeczy, jakie pokazała nam pani Emilia, była ręcznie wykonana ażurowa serweta na stół.
                Zrobienie takiej serwety(wiśniowa na zdjęciu) wymagało dużo cierpliwości i czasu. Pani Emilia robiła siatkę przez całą zimę. Należy jednak wziąć pod uwagę to , że ta serweta została wykonana ponad 50 lat temu! Wtedy były inne zajęcia, a ludzie mieli więcej czasu na robótki 
 ręczne :)
                Siatkę (podstawę serwety) rozpinało się na drewnianej ramie. Oczka wymiarowane były na ,,ołówku” zaś wyszywało się je iglicą. Po skończeniu robienia siatki barwiło się ją na wybrany kolor.  Z początku nici były beżowe, szarobiałe, dopiero potem były "farbowane"- czyli barwione na kolor wiśniowy. Kwiaty i liście pani Emilia wyszywała drugą zimę. Te dekoracje również były robione na iglicy z farbowanej uprzednio wełny.
                Widzieliśmy też kółko, czyli kołowrotek, drewniany motek do motania wełny i wiele innych, używanych dawniej przedmiotów. Poznaliśmy ich zastosowanie i dowiedzieliśmy się, w jaki sposób używa się tych rzeczy. Była to bardzo ciekawa lekcja historii.
Dzięki temu spotkaniu mogliśmy poznać historię rzemiosła i rękodzieła, spotkać bardzo ciekawą osobę, dowiedzieć się wielu informacji o wyrobach rękodzielniczych z naszej najbliższej okolicy.

Wpis przygotowała Wiktoria


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz